Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Про створення та сенс колекції "Що таке цуби?"

Ось і настав час уважно вивчити колекцію «Що таке цуби?», а також дізнатися, яким чином в Україні почали лунати відгомони японської історії.

У кодексі бусідо про допустимість краси самурайської зброї сказано так: «...Військові обладунки і спорядження, що відрізняються показною пишністю, вважаються свідченням слабкості і невпевненості свого власника. Вони дозволяють зазирнути в серце того, хто їх носить».

Але чи загрожує гідності невеликий шматочок заліза між рукояткою і лезом клинка? Хоча кодекс честі однозначно засуджував самураїв за носіння каблучок, сережок та інших ювелірних прикрас, елегантне рішення було знайдено і поступово зброя самураїв, з яким вони не розлучалися, ставала непомітно-красивою. Рішення мало ім'я "цуба"!

Цуба (鍔) – захисна частина японської холодної зброї, яка запобігає зісковзуванню руки з рукояті на клинок. Крім захисної функції цуба була важлива і тому, що своєю вагою зміщувала центр ваги меча до руки, знижуючи напругу в кисті, надаючи зброї збалансованість і силу – удару. 
Суто технічно цуба – це кована або різьблена металева пластина, діаметром до восьми сантиметрів і з отвором в центрі для пропуску хвостовика клинка. Поряд з функціональними отворами в пластині цуби пробивали наскрізні дірки, що утворювали малюнки квітів, тварин, птахів, богів, родового герба тощо. Форму цубі надавали найрізноманітнішу – коло, овал, ромб, а для церемоніальних мечів найчастіше використовували квадрати із закругленими кутами (аоіцуба). 
Пластину робили досить товстою, щоб вона була міцною і зазвичай особливо прикрашали ту сторону цуби, яка звернена до ручки, хоча зустрічалися й розкішні двосторонні цуби. Виготовлення цуб стало спадковим ремеслом і це призвело до справжнього розквіту особливої гілки мистецтва.
На жаль, під час реформи Мейдзі (друга половина XIX ст) виготовлення та носіння холодної зброї були заборонені, майстри залишилися без роботи і поступово унікальні техніки та мистецькі традиції залишилися в історії…

e8d54593cb0ffd78c187a36d21fae637.md.jpg


У 2018 році завдяки книжці Анатолія Козименка «Японія. Цуба і поезія» на мене напало неспинне бажання прочитати цубу не лише поетично, а й ювелірно. Заворожуюче естетична книга, що вийшла маленьким накладом у Харкові, жила на моїй поличці років десять. Коли її гортала, відчувала особливу красу японської культури, де тісно пов'язані меч воїна і рядки хайку — серед самураїв було багато талановитих поетів.

Так почалася наша колекція срібних ювелірних цуб зі стилізованими малюнками та помітними кабошонами. Усі моделі створювалися повністю вручну, без сучасних методів полегшення моделювання. Я намагалася зберегти старовинну естетику та японський символізм, щоб сплести потужну історію, красу каменя і магію срібла. 

Спочатку планувала робити тільки перстні, бо рука значно ближче до зброї, від занадто допитливих спостерігачів можна руку в кишеню сховати, а шинка навколо пальця — це ж додаткове поле для прихованих знаків, і у кожного перстня-цуби вона своя, особлива. Але потім вирішили, що головне — сама срібна пластина і ми не повинні обмежувати сучасних самураїв, як саме носити її. Наразі ми маємо вісім цуб у вигляді перстнів та підвісів, і щось мені підказує — це зовсім не фінал...
 

ef0b76be85afcf2918d7dcd3a65d03c0.md.jpg


Дві перші цуби, "Мокко" і "Нагамару", побачили світ у грудні 2018. Вони одразу знайшли своїх прихильників, але далі виникла вимушена пауза аж на два з половиною роки.

Наступні з'явилися навесні 2021 року і теж викликали велику цікавість та багато замовлень. Дивні назви прикрас вже стали впізнаваною фішкою Орінго, але від заворожуючих  імен "Моногатарі", "Фуекі-рюко" та "Ото-хіме" й досі паморочиться голова. стеснение

Третю групу цуб, яка завершила формування теми й зробила колекцію повнокровною, ми представили у вересні 2021 року. Можливо, імена срібних цуб стали трохи коротше, але форма та зміст тільки ускладнювалися: "Мацурі", "Хебі" і "Дзенньо" — яскраві харківські віддзеркалення старовинних японських традицій. 
 

41044bdfd9c9b6b8a4c2c0bca0cf3e4d.md.jpg


Потужні й самодостатні прикраси помітно відрізняються сюжетами і центральними каменями, але між собою співзвучні об'ємними барельєфами і лаконічною, вивіреною конструкцією. Міцні пластини з малюнком, камінь замість леза, хороша символіка, надійне поєднання з володарем — усе це створює ту саму гармонію, яку відчувають шанувальники колекції.

Ліричні прикраси, які дарують спокійне задоволення від споглядання. 

Рішучі амулети для людей, які вміють боротися і бути гідними своєї боротьби. 

За м'якою срібною красою прихована проста ідея захисту та самоідентифікації. Ті, кому бачити не потрібно, нічого й не побачать. А ті, хто знає ціну справжнього — обов'язково побачать і вас впізнає.  

 

6241b37cc18a51c089726641c5fb1bb1.md.jpg
 


А тепер нагадаємо про походження назви та головного символу кожної прикраси з колекції «Що таке цуби?».

1. "Мокко" 
Походження назви: Від назви форми цуби, яка стала джерелом натхнення. Мокко Гата – 木瓜形 – пелюсткова форма цуби, найбільш впізнавана і популярна. 
Символ на пластині: олень.
Олень означає щастя і довголіття. Крім того, він асоціюється з багатством, достатком і удачею, це універсальний сприятливий символ... Олень часто є посланцем богів або небесних сил. 
Камінь: кабошон-груша 12х16 мм.
Більше дізнатися про символізм цуби "Мокко" можна у дописі "Посланець богів".
 

2. "Нагамару" 
Походження назви: Від назви форми цуби, яка стала джерелом натхнення: Нагамару Гата – 長丸形 – овальна форма цуби.
Символ на пластині: яструб. 
Яструб символізує мужність, відвагу, бойовий дух і благородство. Для людей, які мають талант та скромність, є японська приказка «Мудрий яструб ховає свої таланти».
Камінь: кабошон-овал 13х18 мм.
Більше дізнатися про символізм цуби "Нагамару" можна у дописі "Птахи самураїв".

 
3. "Моногатарі"
Походження назви: Моногатарі – суто японський, історичний літературний жанр, роман, сповнений пригод і поетичної розповіді.
Символ на пластині: бамбук.
Коли дме сильний вітер змін, бамбук може підкоритися та зігнутися під його тиском аж до землі, але потім знову випрямиться. Важливий урок природи, як протистояти життєвим труднощам і не зраджувати себе.
Камінь: кабошон-круг 16 мм.
Більше дізнатися про символізм цуби "Моногатарі" можна у дописі "Шелестить бамбук. Історія розповідається".

 
4. "Фуекі-рюко"
Походження назви: "Фуекі-рюко" у буквальному перекладі означає "те, що вічно тече". В прикрасі відбито японський принцип "кан'ї" («просте»). Зверху – старовинний замок і стародавні дерева, що відбивають принцип "фуекі" («незмінне»). Вода, що біжить під колесом, – відображення принципу "хен'єкі" («мінливе»). Все разом – дивовижний сплав непостійності та вічності.
Символ на пластині: водяний млин.
Як пов'язані "мінливе" і "незмінне"? Сказати нескладно: все у світі змінюється, ніч змінює день, один сезон змінює інший, і цей рух нестримний. Проте день у день, з року в рік рух цей підпорядковується одним і тим самим законам, і, постійно змінюючись, світ залишається незмінним. 
Камінь: кабошон-маркіз 9х18 мм.
​Більше дізнатися про символізм цуби "Фуекі-рюко" можна у дописі "Що обертає колесо старовинного млина".


5. "Ото-Хіме"
Походження назви: Ото-Хіме – це ім'я дочки володаря морів, бога-дракона Рюдзіна. Неземна красуня, вона зуміла зачарувати не одну людину своїми солодкими словами. Вони спускалися в морський палац, отримували магічні дари від Ото-Хіме, ставали героями казок і легенд. А на землі тим часом минали століття...
Символ на пластині: морські глибини.  
На каблучці – море з хвилями і морськими мешканцями, і ворота в Рюгу-дзьо, чудовий палац. Уособлення всемогутніх сил природи, не злих і не добрих, а таких, що діють відповідно до обставин.
Камінь: кабошон-овал 13х18 мм.
Більше дізнатися про символізм цуби "Ото-Хіме" можна у дописі "Дари доньки дракона".


6. "Мацурі"
Походження назви: Мацурі – японське свято, час, коли боги спускаються на землю, щоб набратися сил. А слово «мацу» має омонім – воно звучить точно так само, «мацу», але означає «сосна». 
Символ на пластині: сосна.
У японській культурі сосна є божественним деревом: саме через стовбури та гілки цих красивих і сильних дерев боги спускаються на землю під час мацурі, а потім піднімаються назад на небо. Сосна, яка проросла на гірському схилі – талісман безпеки й спокою, погляд у прийдешні золоті часи та вкорінений у чомусь надійному, будь то вершина чи спогад про часи тепла та щастя.
Камінь: кабошон-круг 16 мм.
Більше дізнатися про символізм цуби "Мацурі" можна у дописі "Радість й сила Мацурі".


7. "Хебі"
Походження назви: Хебі в перекладі з японської означає «змія». 
Символ на пластині: змії.
В Японії змії вважаються посланцями богів, охоронцями води і погоди, захисниками людей від пожеж, епідемій та недоброзичливців. А щоб змії випадково не потривожили володаря, в центрі – легендарний зміїний шарф, який не пропустить змій всередину.
Камінь: кабошон-маркіз 9х18 мм.
Більше дізнатися про символізм цуби "Хебі" можна у дописі "Небезпечна краса Хебі".


8. "Дзенньо"
Походження назви: Король драконів Дзенньо Рю, відповідальний за дощ і воду.
Символ на пластині: Дракон.
Дракон і дощові хмари вписані в восьмикутну рамку. Дзенньо зберігає ставки від висихання, землю від запустіння, а світ від бідності. Він захистить від підступів конкурентів, не дасть господареві засохнути й закостеніти, але тільки коли господар не забуває про чисту воду та свіжі думки.
Камінь: квадрат-кабошон 11х11 мм.
Більше дізнатися про символізм цуби "Дзенньо" можна у дописі "Дивовижний дракон Дзенньо".


...Багато хто знає японські слова "вабі" і "сабі", які увійшли в нашу мову як одна лексема вабі-сабі – невибаглива простота і наліт старовини. Однак самі японці з'єднали ці слова, і не тільки їхнє звучання, а й значення, у слово "сібуй". Що таке сібуй? Японець відповість: це те, що людина з гарним смаком назве красивим. Речі, які японці відносять до цієї категорії – не просто красиві. У них є природність, ненарочитість – і саме це можна сказати про колекцію цуб.

А якщо ви хочете дізнатися більше про японську культуру, зазирайте в наш довідник: тут дбайливо зібрані усі цікавинки про цю дивовижну країну, які ми назбирали в Орінго-новинах за кілька років!